Dijital Olmak Yada Dijital Yapmak?

Written by Gozde GOKKAYA
05-09-2017

Dijital Olmanın yada Dijital Yapmanın Farkı Nedir?

Şu anda, insanların ve şirketlerin davranışlarını açıkça belirten teknolojinin olduğu "dijital çağda" yaşıyoruz. Bu yüzden, tüm dünyadaki işletmeler dijital dünyada, özellikle rekabette hakimiyet kazanmak için "Dijital DNA" olarak bilinen bu özelliklerin benimsenmesi gereken pazarlama organizasyonlarında daha güçlü bir varlık kazanmaya çalışıyor. Fakat, işletmelerin ve kuruluşların çoğunluğu “dijital olmak ve dijital yapmak” arasındaki farkın ne olduğunu bilmiyorlar.


 

Deloitte ve Facebook tarafından yakın zamanda yapılmış  bir araştırmada, çoğu şirketin hala “dijital olmak” yerine “dijital yaptığını” tespit etti. Bu çalışma aynı zamanda, bulgunun şirketin büyüklüğü, endüstrisi yada coğrafik yapısı ne olursa olsun; dijital DNA özellikleriyle ve yaptıkları şeyleri yapma şekilleriyle dijital yapmaları yada dijital olmaları önemli olmaksızın tutarlı olduklarını gösterdi.

Böylece, bu ikisi arasındaki farkı anlamak için şirketlerin "dijital yapma" ve "dijital olma" özelliklerinin neler olduğunu belirtmeliyiz:

 

DNA özellikleri: “Dijital Yapma”

“Dijital yapan” şirket ve organizasyonlar; kendi alanlarında ve dijital kanallarda önemli bir ilerleme gerçekleştiriyorlar, ama hala gidecek uzun bir yolları var. Bunlar, bahsettiğimiz tip organizasyonlar için karakteristik özellikler:

· Sabit bozulma. Bozulma, şimdiki iş çevremizde bir sabittir; ama bazı bozulmalar sadece gürültüdür ve diğerleri de gerçekten önemlidir. Her ikisi arasındaki farkı söyleyebilmek ve daha sonra uygun şekilde cevaplayabilen yetenekler, dijital dünyada başarılı olmak için anahtardır.

·  Çeviklik. Çeviklik, pazarda umulmadık değişikliklere uyum sağlamak için olgunlaşan dijital organizasyonların ihtiyaç duyduğu şeydir. Hızlı değişen bir ortamda çalışabilmek için şirketler olabildiğince çabuk adapte olabilecek araçlar, süreçler ve politikalar isterler.

· Gerçek Zaman ve İsteğe Bağlılık. Her ne zaman ve her nerde olursa olsun insanlar değişikliklere ihtiyaç duyarlar, değişiklikler olmalıdır! Bir ilerleme yapmak için herhangi bir kritik yada öneri duyulmalı ve analiz edilmelidir. Başarı, bugün müşterilerden ve pay sahiplerinden gelen geri bildirim üzerinde gerçek zamana dayalı değişiklikler yapabilme yeteneğini gerektirir.

· Erken başarısızlığa uğra, hızlı yenil, daha hızlı öğren. Olgunlaşmış başarılı dijital organizasyonlar, başarısızlığa uğramaktan korkmazlar; eğer özel bir kampanya yada ürün çalışır yada çalışmazsa, başarısızlığa uğramak öğrenmek için en iyi yoldur. Artı başarısızlığı gördükten sonra; hataları düzeltmek, gerekli geliştirmeleri yapmak ve mümkün olduğu kadar hızlı çözümler bulmak daha kolaydır. Zaman, bizim en değerli kaynağımızdır.

  

DNA Özellikleri: “Dijital Olma”

Dijital olma, sonraki adımdır ve yakın gelecekte birçok pazarlama organizasyonunun olmak istediği noktadır. Burada, şirketler aktif olarak dijital yeteneklerini işlerinin, işletmelerinin ve yetenek modellerinin içine dokuyorlar. Bunlar, “dijital yapan” organizasyonlardan kendilerini ayıran özelliklerdir.

 

·  Arttırılmış müşteri bağlılığı. Bu organizasyonlar aktif olarak müşterilerle bağ kuruyor, ürün ve servisler üzerinde geri bildirim elde ediyor, her interaksiyonda gerçek zamanlı veri topluyor.

·   Sürekli ekosistem dağılımı. Bu, pazarı her zaman aksatan şirketlerdir. Bir dijital dünyada, organizasyonlar kendine yeten kuruluşlar gibi değil, ekosistemler olarak çalışırlar. Aksama, pazarın sahip olduğu sürekli değişikliklerin yanı sıra toplum ve teknoloji ile meydana gelen değişime ayak uydurmasını sağlar.

·  Kasıtlı olarak işbirlikçi. Mevcut  iş çevresinde, işbirliği anahtardır. Like’lar, yorumlar, paylaşımlar vb. bir kitleyle bağ kurmanın en iyi yoludur, çünkü müşteriler ve çalışanların her ikisi için de daha çok katılım sağlar. Artı, aynı zamanda diğer şirketler ile ittifaklar oluştururken de yardımcı olur. Bu, son yıllarda pazarlama organizasyonlarının en fazla ilerleme kaydettiği alandır.

Açıkçası; şirketlerin ve pazarlama organizasyonlarının çoğunun örgütlenme, işletme ve yeni bir yolda hareket etme anlamlarına gelen "dijitalleşmek" terimi için uzun bir yolu var. Bununla birlikte, yine çoğu pazarlama örgütünün takip etmesi gereken şey budur; çünkü, gerçekten dijital olmak, giderek rekabetçi bir hale gelen iş ortamında öne çıkmalarına ve kendilerini başarıya yönlendirmelerine yardımcı olacaktır.

 

Kaynak: https://goo.gl/2kJQX1    

 

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}