Dijital Pazarlama

Written by Dersim Demir
20-03-2018

Büyük medya anlatısının yok oluşu belki de 20 yıl önce bir hayaldi ancak 20 yıl içindeki teknolojik gelişmeler büyük medya pazarlamasını yerle bir etmeye yetti. Artık hepimizin birden çok dijital ortama üyeliği var ve her biri kendi içinde bir pazarlama mecrası; akıllı telefonlar, tabletler ve kişisel bilgisayarlarımız... Herhalde sosyal medya kullanmayanımız yoktur. Internet sörfü yapmayan birini bir “mağara adamı” olarak yorumlamak belkide 20 yıl önce anlamsızdı ama bugün son derece yerinde bir tanım oluyor. Dijital pazarlama kavramıyla karşılanan bu yeni disiplin tarihte hiçbir şeyin gelişemediği kadar gelişip yaygınlaştı. Öyleki televizyon ve bilgisayarı geçen bu gelişme elbette pek çok avantajı ve dezavantajı da beraberinde getirdi. 
 
Reklam verenler açısından baktığımızda dijital pazarlamanın önemi kolayca göze çarpar. Önceden büyük paralar harcanan reklam giderleri artık çok daha az maliyet ve eskisinden çok daha başarılı bir şekilde yapılabiliyor. Dijital mecra her yönüyle etkileşimin olduğu bir alan olduğundan şirket-ürün- tüketici ekseni eskisi gibi hantal ve iletişimsiz değil. Ciddi bir trafik var artık, her an, her yerde bu üç ana etken iletişim halinde. Artık büyük medya reklamlarındaki başı bozukluk da söz konusu değil, izleyici televizyon izliyor mu, ürünle ilgileniyor mu gibi soruların bir önemi kalmadı. Kimin ne istediğini belirleyen ve bilen (çerez teknolojisi) bir teknolojide pazarlama teknikleri de minimalleşme ve özelleşme meyilli oluyor. Eminim ki bunu siz de yaşamışsınızdır: Internet üzerinden bir ürün için araştırma yaptınız, ardından bir saat sonra sosyal medya hesabınızda sörf yapıyorsunuz. Aradığınız ürün, incelediğiniz ürün ve benzerleri karşınıza çıkıyor değil mi? Tabi bütün bu aktif iletişimin kötü yanları da yok değil. Önceden firmalar reklamlarını ajanslara devrederdi. Ajanslar da reklamı yapar, yayınlayıcı kuruluşa teslim eder ve keyfini bakardı. Artık öyle değil. Reklam verenden, reklam ajansına kadar herkes ciddi bir şekilde çalışmak zorunda. Yani reklamı yayınladım bitti, durumu yok artık. Etkileşimin getirdiği sorunları, eleştirileri, talep bolluğunu da karşılamanız gerekiyor. Özellikle sosyal medya bu konuda ciddi bir potansiyele sahip.  Eskiden sipariş ettiğiniz bir üründe yaşanan sorun için satıcı firmayı ulaşmak zorundaydınız ve bu oldukça zor olabiliyordu. Artık sosyal medyaya yazıyorsunuz ve onlar size ulaşıyor. 
 
Etkileşim konusuna biraz daha değinmemiz konunun anlaşılması için daha uygun. Her bilgisayarın, her internet sağlayıcısının bir IP numarası vardır. Ve yaptığınız internet gezintileri, sitelerdeki çerezler sayesinde, kaydediliyor. Bütün bu süreç, internetin size özel olarak tasarlanmasıyla sonuçlanıyor. Big Data dediğimiz bu erişim izi bankası size ait bir profil çıkartıyor ve bundan sonra ki ihtiyaçlarınızı karşılamak için size kolaylıklar sağlıyor. 
 
Bütün bu süreç hızla gelişmeye devam ediyor. Yeni iş alanları sağlanıyor, (sosyal medya ajanslarında kullanıcıların marka şikayetlerini yorumlara dökmesiyle oluşan ve sadece şikayetleri takip eden sosyal medya ayağı gibi) sürekli gelişen pazarlama kapasitesiyle yaratıcılık ön plana çıkıyor ve büyük medya pazarlamasının minimuma inerek dijital ortama para akması gibi gelişmeler katlanarak devam ediyor.
 
 

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}