En İyi Akıllı Oyunlar

Written by Gozde GOKKAYA
27-12-2017

En İyi Akıllı Oyunlar

Hepimizin elinde akıllı telefonlar var ve zamanımızın çoğunu onlarla geçiriyoruz. Geliştirilen bir sürü mobil uygulama ve tabi ki beyni test eden “oyunlar”. Bu yazıda, akıllı telefonunuzda deneyimleyebileceğiniz derlenmiş 20 en iyi akıllı oyun var.

 

1-         Unblock Me Free

Bu bir çeşit puzzle oyunu. Oyunda, tahta blokları kırmızı bloğa bir yol açmak için yerleşimlerini değiştiriyorsunuz. Amaç, mümkün olduğu kadar az hamle yapıp buna göre yıldız kazanarak yolu temizlemek.

Dahası; sizi meşgul etmek için değişen zorluklarda 16.000'in üzerinde bulmaca da var.

 

2-         Real Chess

Satranç, 14 yüzyıl boyunca insanların beynini zorlamaya devam ediyor ve satrançın bu sanal değişkeni gerçekten masaya yeni bir lezzet katıyor. Red Chess, sizin dünyanın herhangi yerindeki oyuncularla aynı masaya oturmanıza imkan veren bir  3D sanal satranç oyunu.

Rakiplerinizle konuşabilir, yapay zeka ile oynayabilir, bu oyuna yeni başlayanlar için önerilmiş ipuçlarını elde edebilirsiniz. Animasyonlar ve 3D yapılar gerçekten güzeller.

 

3-         Juice Cubes

Juice Cubes, meyve suyu küplerinden oluşmuş hafif, renkli bir oyun. Küpleri uygun şekilde birbirine bağlayıp patlatarak seviye atlıyorsunuz. Oyun bağımlılarını etkisi altında tutmak için çeşitli zorluklarda 550’nin üzerinde seviyesi var.

Başlangıçta kolay görünebilir, ama yüksek seviyelere çıktıkça daha fazla çaba sarfetmeniz gerekecektir.

 

4-         Where’s My Water?

Disney tarafından gerçek bir fizik temeline dayanan, eğlenceli bir oyun. Burada suyun kırık bir duşla yönlendirilmesi ve mümkün olduğu kadar çok sudan tasarruf etmesi gerekiyor. Her biri kendi fizik yapılarına ve etkilerine sahip olan sızıntıda, kirli su ve toksik su gibi birçok türde sıvı var.

Oyun sabit eller, hızlı reaksiyonlar ve kesinlikle becerilerine meydan okuyacak bir strateji gerektiriyor. Ne yazık ki, oyun yalnızca 15 düzeyle sınırlı, Android ve iOS'un tam sürümünü 1,99 ABD doları karşılığında alabiliryorsunuz.

 

5-         Brain Dots

Brain Dots’ta, bir kalem kullanarak farklı şekilleri çizerek ve topu daha da taşıyarak temelde bir noktada iki noktayı çarpıştırmanız gerekir. Sizi nesnenize götürmesi koşuluyla istediğiniz herhangi bir şekli çizebilirsiniz.

Stage’lerin kendilerini ilginç kıldıkları ve tabii ki bir hayli zorlaştırdıkları özellikli yapıları da var.

 

6-         Tricky Test 2

Basitçe cevaplayabileceğiniz basit sorular soran, ancak genellikle onlara cevap vermek için biraz kafa patlatmanız gereken ilginç bir oyun. Soruların çoğu, aslında önünüzde duran püf noktalı cevaplardan ibaret. Ama göremeyebilir ve vazgeçebilirsiniz.

100'ün üzerinde soru var ve sık sık da yenileri ekleniyor.

 

7-         Lyfoes

Lyfoes, esas olarak kuralların aynı olduğu ama diğer başka her şeyin değişik olduğu Solitaire’in alternatif bir versiyonu. Amaç; laboratuvar bardaklarında Lyfoes olarak bilinen aynı renkteki sevimli canlıları bir araya getirmelisiniz. Bardak sayısı ve Lyfoes arttıkça, işler gerçekten zorlaşabilir.

 

8-         Lumosity

Lımosity; hızlılığınızı, hafızanızı, dikkatinizi, esnekliğinizi ve problem çözme becerinizi test eden 30'dan fazla zeka oyununa sahip. Oyunlar kavramsal açıdan teşvik edici olarak, 40’tan fazla üniversite araştırmacıları ile çalışan bir grup bilim insanı ve tasarımcı tarafından yaratılmış.

 

9-         Number Knot

Aslında bu, gösterilmiş birkaç sayıdan oluşan bir ızgara üzerinde sayıları tahmin ettiğiniz Hidoku oyunu. Number Knot’ta köşegen gibi rasgele yönlerde gizleniyor. Basit bir deyişle; bu, 6 ızgaranın üzerine çıkmaya cesaret ediyorsanız, beyninizi birkaç dakika içinde oldukça zorlayıcı bir deneyim olacaktır. Zorlukları sevenler için kesinlikle tavsiye edilen bir oyun.

 

10-   Hidden Object Mansion

HD grafiklerle ve gerçek iç çevreyle düzenlenmiş harika bir gizlenmiş nesneler oyunu. Karmaşık bir malikanede, her bir seviyede 100’ün üzerinde nesneyi bulmak zorunda olduğunuz bir oyun. Maalesef, bu oyunda bir olay örgüsü yok, olması gerektiği gibi seviyeleri geçiyorsunuz ve  her seviyede zorluk biraz daha artıyor.

Bu arada, nesneleri ilginç tutan yapboz puzzle da var.

 

11- Flow Free

Flow Free, renkleri eşleştirerek borular inşa etmenizi gerektiren renk eşleme oyunu. Burda problem, hiçbir borunun birbiriyle örtüşmemesine veya kırılmamasına dikkat etmeniz. İlk başlarda çocuk oyunu gibi gözükebilir, ancak seviye geçtikçe işler tabi ki zorlaşıyor. Grafikler çok güzel değil, ama etkileşimde bulunduğunuz zamanki çıkardıkları efekt sesleri güzel.

 

12-   Reversi Free

Reversi, popüler tahta oyununları arasında iyi bir sanal yapıt. Disklerinizi oynatıcı renginizde (karanlık veya ışıklı) mümkün olduğunca çok sayıya çevirmeniz gereken karanlık ve hafif diskler ile oynanır. Oyunu tam olarak anlayabilmek biraz zaman alıyor, ancak satranç gibi oldukça bağımlılık yapabilir ve zihinsel olarak cezalandırılabilir.

 

13-   Shadowmatic

Shadowmatic, elinizle gölge kuklaları oynamak gibi. Oyun, çevredeki nesnelerle benzer bir gölge kuklası yaratmak için parçaları bir araya getirmeniz gereken harika grafikler ve çevreye sahip. Bu oyunu oynamak istediğinizde bu başlı başına güzel bir şey olabilir; ancak, oyunun kendisi oldukça zorlayıcı.

 

14-   Mind Games

Bunlar, beyninizin farklı yeteneklerini geliştirmek için yiyecek ve içecek sağlayan bir avuç oyun. Süreli sınavlar, ezberleme oyunları, kelime oyunları, matematik problemleri, basit oyunlar, kelime oyunları ve daha pek çok şey dahil olarak beyninize meydan okuyacak 35'in üzerinde oyunu bulunuyor.

Bütün oyunların puanı tek bir yerde düzenlenebiliyor ve güçlü-zayıf yönleriniz burada değerlendirilebiliyor.

 

15-   Hitman GO

Popüler Hitman franchise'ından esinlenen Hitman Go, aynı suikast temasını izliyor ancak bunun yerine bir tablo stili bulmaca üzerinde çalışıyor. Amaç aynı, düşmanlarınızı farklı taktiklerle öldürmeye ve ileri gitmeye ihtiyacınız var.

Hamle ızgara ile sınırlı ve ileri gitmek için farklı bulmacalar çözmeniz gerekiyor. Gerçek Hitman oyununa benzer şekilde, öfkeden çılgına dönebilirsiniz ve yolunuzdaki tüm düşmanları öldürebilirsiniz yada düşmanlarınıza hissettirmeden sessizce geçip gidebilir ve hedefinize ulaşabilirsiniz.

 

16-   The Room Three

Akıllı telefonunuzda bulabileceğiniz en güzel oyunlardan biri olan The Room Three, ilerlemeye devam etmek için bir odada gerçek nesneleri çözmeniz gereken fiziksel bir bulmaca oyunudur. Oyunda, nefes kesici ortamlar ve bulmaca çözmeyi gerçekten dramatikleştiren müzik ile inanılmaz grafikler var.

Bulmacaları çözmek için kilitleri açmanız, bilmeceleri çözmeniz, telefon numaralarını çevirmeniz, şekilleri eşleştirmeniz, tahminler yapmanız ve daha pek çok şey yapmanız gerekiyor. Oyun, kesinlikle problem çözme becerilerinizi maksimum düzeyde zorluyor.

 

17-   Brain it on!

Brain it on,  sorun çözme becerilerinizi ve yaratıcılığınızı zorlayan, oldukça bağımlılık yaratan fizik tabanlı bir oyun. Brain Dots'a benzer şekilde, bulmaca çözmek için şekiller ve çizgiler çizmeniz gerekiyor. Bununla birlikte; iki noktanın katılmasıyla tek bir nesneye sahip olduğunuz Brain Dots’tan farklı olarak, burada farklı fizik tabanlı görevleri tamamlamanız gerekiyor.

Örneğin; çizim becerilerinizle birlikte bir nesneyi kaldırmanız veya bir camın içine su eklemeniz gerekiyor.

 

18-   WordBrain 2

Verilen harf sayısına göre kelimeleri tahmin etmeniz gereken gerçekten eğlenceli bir kelime oyunu. Her kelimeli bulmaca; gıda, insan vücudu, renk veya uzay gibi bir tema kategorisine sahip.

Ayrıca sıkıştığınızda seviyeyi çözmek için ipuçlarını da kullanabiliyorsunuz. Kelime dağarcığınızı, bu eğlenceli kelime oyununda test edebilirsiniz.

 

19-   Puzzlerama

Bu, temel olarak bulmaca sevenler için deneyimlemesi keyifli bir oyun olucaktır. Puzzlerama; flow, jigsaw puzzle, blok açma, borulu oyunlar, tangram(çin bulmacası) ve daha pek çok popüler bulmaca oyunlarını oynamanıza izin veriyor. Her bulmaca türü için yüzlerce seviye mevcut ve ilerledikçe işler gerçekten zorlaşıyor.

Oyun arayüzü de çok renkli ve pürüzsüz animasyonlar da oyunun eğlenceli olmasını sağlıyor.

 

20-   Cut the Rope: Time Travel

Basit bir zihin bükme oyunu olan Cut the Rope'un amacı basit: Şeker halatlarını keserek Om Nom'a (şeker bir  yaratık) şeker getirmeniz gerekiyor. Kulağa basit gelmesine rağmen; kapanlardan yırtmak, düşmanları kaçırmak ve şekerleri Om Nom’um ağzına düşürmek için fizik tabanlı bulmaca çözmek gerektiğinde işler zorlaşabiliyor.

Cut the Rope'da denemeye değer birçok devam filmi var ve bu Time Travel sürümü, her turda yeni tuzaklar, araçlar ve iki Om Noms ile geçmişi ve gelecek teması ile geliyor. Genel grafikler ve sesler de harika, aynı zamanda sizi taze tutan harika bir zihin teaser’ı yapıyor.

 

 

Kaynak: https://goo.gl/CiP9ke

 

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}