Hızlı e-Öğrenme Gelişimi Nedir? Ve Ne Değildir?

Written by Gozde GOKKAYA
20-09-2017

Hızlı e-Öğrenme Gelişimi Nedir? Ve Ne Değildir?Geleneksel e-öğrenme gelişimine güle güle demenin ve hızlı e-öğrenmeye yatırım yapmanın zamanı geldi. Hızlı e-öğrenme, e-öğrenme sektöründe son derece popüler, ama kurumsal çemberde hakkında çok fazla şey bilinmiyor. Bunu bilenlerse, yeterinde bilmiyorlar ve hızlı e-öğrenmenin ne olup ne olmadığına, nerede kullanılabilir olup nerede kullanılamayacağına dair birkaç yanlış yargı var. Bu yazı da hızlı e-öğrenme gelişiminin net olarak ne anlama geldiğini tanımlamayı, nerede ve nasıl yapılabileceğini anlatmayı amaçlıyor. Fakat, sadece onun ne olduğunu bilmek yeterli değil – sektördeki tecrübelerimizden, kullanılmayacağı yeri vurgulamanın aynı derecede önemli olduğunu öğrendik. Şimdi, oraya varmadan hadi hızlı e-öğrenme nedir anlayalım.

 

Biraz geleneksel e-öğrenme hakkında konuşalım ve neden gelişime ihtiyacı vardı?

Hızlı e-öğrenmenin gelmesinden önce, geleneksel e-öğrenme sadece bir organizasyonun eğitim atılımları(global şekilde dağıtılan, ilerlemekte olan, son teknoloji, y kuşağı iş gücünü içeren) için yapılan bir çözümdü. Geleneksel e-öğrenme, hala birçok eğitim için en iyi çözüm olsa da geleneksel e-öğrenmenin hakkını veremediği bazı yeni gelişmeler de oldu.

 

-               Öğrenme & Gelişme departmanları, aynı yada daha küçük bütçeyle çok daha fazlasını yapmayı umuyor.

-               Eğitimlerin çalışanlara daha çabuk ulaştırılması ve onların eğitimleri belirtilen zaman çerçevesinde daha kısa sürede bitirmeleri konularında büyüyen bir ihtiyaç var.

-               Çünkü; bilgi sürekli değişiyor. Dolayısıyla da eğitimleri güncel tutma ihtiyacı doğuyor, böylece çalışanların son bilgi güncellemelerine girme imkanı oluyor.

-               İki tip öne çıkan eğitim kursları var. Bunlar; oldukça sabit kalan ve değişmeyenler (liderlik gelişimi, güvenlik eğitimi ve soft skill eğitimleri gibi) ve değişime uğrayanlardır (uyum eğitimi ve işlem ve prosedürler üzerindeki eğitimler gibi). Bu her iki tip eğitim kursları da geleneksel e-öğrenme ile geliştirilebilir; ama kaliteden ödün vermeyen daha hızlı ve bütçeye uygun bir alternatif (hızlı e-öğrenme) olduğunda geleneksel e-öğrenmeye razı olmaya ihtiyaç var mı?

 

 

Hızlı Öğrenme – Nedir?

Eğer hızlı e-öğrenmenin ne içerdiğine bakarsak, onun ne anlama geldiğini daha kolay anlarız.

Hızlı e-öğrenme;

·  hızlı yazım araçlarını kullanan online kursların hızlı gelişimidir. Bu araçlar, tamamen geleneksel yazım araçlarından farklıdır. iSpring, Articulate Storyline 2, Lectora Inspire ve Captivate hızlı yazım araçlarının kategorisine düşerken, Dreamviewer ve Flash alışılagelmiş e-öğrenme araçlardır.

·    bütçe küçültmek ve zaman kısıtlamaları için çözümdür.

·  (dijital formatta) var olan sınıf eğitiminin e-öğrenmeye olan hızlı dönüşümü için bir çözümdür.

·  anında eğitim(just-in-time)in çalışanlara çabuk ulaşmasında,
performans yönetimi için bir çözümdür.

·   hızlı, duyarlı bir öğrenme çözümüdür.

·   hızlı bir şekilde tüketilmesi gereken içeriği oluşturmanın en iyi yoludur, aynı zamanda hızlı bir şekilde değişen (uygunluk) bilgileri içerir ve bu nedenle de çalışanların ASAP'a ulaşması gerekir.

· zaman kazandırıcı bir opsiyondur, araçların kullanımı kolaydır ve GUI(Grafik Kullanıcı Arayüz) değerlendirmeler, oyunlar ve birçok basit etkileşim için hazır şablonlar sunar.

·  sürekli güncelleme ve etkileşimler gerektiren içerik için mükemmel çözümdür – uyum eğitimi ve satış eğitimi.

·   tekrarlanan bilgi içeren kurs içindir ve tekrar tekrar birçok kez kullanılabilen içerik içindir.

·    birkaç kursun bir eğitim programını yaratırken ve standart şablonları kullanmaya imkan verirken, alışılmış mevcut ekranları geliştirir ve tekrar kullanılabilen bileşikler kullanır.

·  karmaşık interaktivitelerin, oyunların ve değerlendirmelerin kullanımını gerektirmeyen basit kursların oluşturulması içindir.

·    global bir iş gücüne çıkmaya ihtiyaç duyan performans desteği gibi kursların hızlı çevirisi içindir.

 

Hızlı e-Öğrenme – Ne Değildir?

Temas etmeden e-öğrenmenin ne olmadığına, e-öğrenmenin ne olduğunu açıklamak yada anlamak muhtemelen daha zor olacaktır. Hızlı e-öğrenme, online eğitim içeriğini geliştirmek için kusursuz çözüm gibi gözükse de online içerik gelişiminin bütün tipleri için  tek çözüm şeklinde yanlış yorumlanamaz ve yorumlanmamalıdır da. Aslında; hızlı e-öğrenmenin, eğitim içeriği ve bu içeriği tüketen çalışanlar için geleneksel e-öğrenim geliştirme kadar adil olamayacağı zamanlar olur. Daha fazla netlik için, hadi hızlı e-öğrenme gelişiminin ne olmadığına ve ne zaman kullanılamayacağına bakalım.

 

Hızlı e-öğrenme ..... değildir:

-               bütün eğitim tiplerine hızlı bir alternatif değildir. Uzun, detaylı, yüksek derecede interaktif  olması gereken ve birçok detayla sunulmuş bazı eğitimler vardır. Bu gibi kurslar sabittir ve uzun bir raf ömrü vardır. Bu tip kurslar; sosyal beceri (soft skill) kurslar, liderlik gelişim kursları ve pazarlama kurslarıdır.

-               eğitim prosedürlerini pas geçen bir kısayol değildir. Hızlı e-öğrenme gelişiminin hızlı yazım araçlarının kullanımını sağladığı doğrudur; fakat, bu sürat eğitimin her çehresine yayılamaz. Çalışan gereksinimlerini ve öğrenme ihtiyaçlarını, bir kursa giren bilginin türünü ve her dersin öğrenme hedeflerini (çıktısı) analiz etmeye yönelik araştırmalara, başka herhangi bir eğitim türü kadar hevesle karar verilmelidir.

-               bütün öğrenme ihtiyaçları için tek-araç çözümü değildir. Sektörde, elverişli birkaç hızlı yazım aracı var ve bu araçlardan her birinin kendi avantajları ve dezavantajları vardır. Bazı araçlar,  performans destek içeriği yaratmada harika iken, diğerleri PPT(powerpoint)’yi e-öğrenmeye etkili bir şekilde dönüştürmede daha iyidir. Bu nedenle, firmalar elverişli araçlar üzerinde araştırma yapmalıdırlar ve farklı amaçlara hizmet eden birtakım araçlara odaklanmalıdırlar.

 

Kaynak: https://goo.gl/J1YctK

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}