İçerik Pazarlamasının Geleceği: Video Pazarlama

Written by Gozde GOKKAYA
31-10-2017

İçerik Pazarlamasının Geleceği:
Video Pazarlama

 

Geçen 10 yılda, özellikle dijital çehre değişti. İnsanlar, yavaş yavaş internette araştırma yaptıkları ve içerikle etkileşime geçtikleri masaüstü bilgisayarlarını ve laptop’larını bırakıyor. Onun yerine, cep telefonlarını ve tabletlerini alıyorlar. Dahası, bugün dijital teknoloji her zamankinden daha ucuz; insanların içerikleriyle etkileşime geçebilecekleri yer, zaman ve şekli konusunda adeta hiçbir sınır yok.

 

Hal böyle olunca, içerik pazarlamanın çehresi de değişti. Bugün, eğer içerik tüketicilerin isteği doğrultusunda ve zamanda ve yine onların istediği şekliyle olursa, işte sadece o zaman içerik başarılı oluyor.

 

Neyse ki; video pazarlama gibi içeriğin son teknoloji formlarına yatırım yaptığınızda, değişen manzaraya ayak uydurmak kolay oluyor. Bugünün hızlı değişen dünyasında; video pazarlama, tüketicilerin ihtiyaç duyduğu değer, alaka ve esnekliği sağlayan online materyalin birkaç tipinden biridir.

 

İşte; video pazarlama hakkında bilmeye ihtiyaç duyduğunuz her şey ve  neden içeriğin geleceği olarak lanse edilmesi.

 

Sayılarla Video Pazarlama

Video pazarlamanın geleceğin yolu olduğu tanısına ikna olmadınız mı? İşte, HubSpot tarafından paylaşılmış habere göre son yıllarda video pazarlamanın gerçekten ne kadar popüler olduğunu anlamanıza yardım edecek birkaç istatistik:

 

·             2019 itibariyle bütün internet trafiğinin %80’inden fazlasını videonun yöneteceği öngörülüyor.

·             Pazarlama e-maillerine bir video ekleme, tıklamaları %200-300 oranında arttırabilir.

·             Karşılama sayfasına gömülü videolar, %80 oranında dönüşüm arttırabilir.

·             Tüketicilerin %90’ı, ürün videolarının onlara satış kararlarını yapma açısından yardım olduğunu bildirdi.

·             YouTube’a göre, mobil video tüketimi her yıl %100 oranında büyüyor.

·             Tüketicilerin %64’ü, ürün hakkında bir video izledikten sonra onu online olarak almaya daha meyilli.

·             Online pazarlamacıların %87’si, şu anda dijital pazarlama stratejilerinde video içeriği kullanıyorlar.

·             İnsanlar online olarak harcadıkları tüm zamanlarının üçte birini, videolar izleyerek harcıyor.

·             Video reklamlar artık çevrimiçi tüm reklam harcamalarının% 35'inden fazlasını oluşturuyor.

·             Şirket karar vericilerinin %59’u, bir makale yada bir blog yazısını okumaktansa, bir video izlemeyi tercih ediyorlar.

·             Dijital pazarlama uzmanı James McQuivey’in değerlendirmesine göre, video içeriğinin bir dakikası 1.8 milyon kelimeye eşdeğer.

 

Video Pazarlama Kullanmaya Başlamak için 5 Akıllı Neden

Pazarlamanın en hızlı gelişen ve en çok talep formlarından biri olarak video pazarlama, şu anda bütün pazarlamacıların kullanması gereken tek şey olarak öne çıkıyor. İşte; video pazarlamanın başlıca 5 yararı:

 

1.         Video içerik, marka tanınırlığını/çağrışımını destekler.

HubSpot’a göre, tüketicilerin %80’i son ay içinde izledikleri bir videoyu hatırlarlar. Video pazarlamanın en büyük güçlerinden biri hem görsel hem de işitsel olması, bu da çoğu kullanıcı için metin bazlı içeriklere göre hatırlaması daha kolay. Tüketiciler, sizin video pazarlama içeriğinizi hatırladığında; size daha çok satış ve potansiyel müşteri olarak yansıyacak markanızı da hatırlarlar. Daha başka, tüketiciler tipik olarak eğlendikleri videoları paylaşmayı severler – ki bu da sizin online erişiminizi genişletir.

Videolarınızı mümkün olduğu kadar hatırlanabilir yapmak için, onları marka stratejinizle aynı çizgide muhafaza ettiğinizden emin olun. Bu şu anlama geliyor: video pazarlamanızda renkleri, font’ları, logoları ve sesi; aynı blog ve makale yazılarınızdaki gibi aynı tutmalısınız. Videolar metin içeriğine sahip olmasa da, kullanıcılar markanızın video online formatınızı ve tarzınızı tanıyabilmelidirler.

 

2.         Video pazarlama, sitenizin SEO’sunu destekler.

İş karar vericilerin %65’i, markalanmış bir videoyu gördükten sonra pazarlamacının web sitesini ziyaret eder. Açık ki kalite ve alakalı video pazarlama içeriği, insanları ana sayfaya sürerek sitenizin SEO’sunu çarpıcı şekilde geliştirebilir. Ayrıca; video, dönüşüm oranlarınızı yükseltir: HubSpot’un raporlamasına göre; iş karar vericilerin %39’u, markalı bir video gördükten sonra bir tedarikçiyle irtibat kuruyor.

Açılış sayfalarınıza, web sitenize ve içerik tekliflerinize video ekleyerek; şirketinizin SEO değerini iyileştirmek ve genel çaptaki link tıklama oranını yükseltmek kolaydır.

 

3.         Video içerik, bütün cihazlar üzerinde iyi performans gösterir.

Bugün, dijital pazarlama dünyasını süren en büyük trendlerden biri duyarlı tasarımdır. Herhangi bir şirketin içeriği, verilen bir cihaz yada tarayıcı üzerinde iyi performans göstermediğinde, arkasındaki iş trafiğini kaybeder ve sonuç olarak azalan dönüşümlerle değer kaybeder. Neyse ki; video içerik, bilgisayarlardan tutun da mobil telefonlara kadar bütün cihazlar üzerinde tüketim olarak uygundur. Bu, videonun erişimini genişletir; kullanıcı dostu ve kullanıcı odaklı hale getirir.

 

4.         Video pazarlama, marka mesajınızı güçlendirmenize yardım eder.

Dijital pazarlama stratejinizde online video kullandığınızda, marka mesajınızın değerini arttırmada ve şirketinizin kişisel yerini deyim yerindeyse evini sürmede mükemmel bir imkana sahipsiniz. Tasarım ve markalama gibi basit özellikler üzerinden, ses ve içerik gibi daha ileri özelliklere; video pazarlama, marka kimliğinizi güçlendirmede ve müşterilerinizin kim olduğunuzu bilmelerinden emin olmanıza dair ideal araçtır.

 

5.         Video içerik, virüs gibi yayılmak istiyor.

Mobil videolar tüketen insanların %92’sinin, onları diğer insanlarla da paylaştığı tahmin ediliyor. Bu, muazzam bir parça ve diğer paylaşılan içerik tiplerinden daha yüksek. Simply Measured, videonun birleştirilmiş link ve metinden %1 200 daha çok paylaşıldığını keşfetti. Diode Digital’e göre de görüntüleyenlerin %60’ı, metinsel bir gönderiden önce video gönderisine bağlanacaklar. Bu yüzden; video içerik, herhangi bir alan için daha büyük çevrimiçi alanına ulaşmak isteyen yada genişleyen hedef kitlesini eğlendirmek için  güçlü bir araçtır. Video içerik ile bilgi yoğunluğu, erişilebilirlik, etkileşim kolaylığı oluşturarak; markalar oldukça önemli bir online takip geliştirebilirler ve  müşterilerin anımsamasını teşvik edebilirler. Bunu özellikle iyi yapan bir şirket örneği verirsek; 250 milyon dolarlık bir şirket haline gelen bir meditasyon uygulaması olan Headspace’tir. Uygulama; katılımı arttırmak için oyunlaştırma(gamification)yı kullanarak, birçok seviyede meditasyon öneriyor. Kullanıcılar; ilerlemeden her bir meditasyon seviyesini tamamlamak ve iyice öğrenmek zorundalar. Çoğu seans/oturum, video formatında, resimlerle güzelce yapılandırılmış ve düzen tasarımları markayla doğru orantılı. Ciddi derecede videoya istinaden şık, tutarlı ve kitleyi bağlayıcı.

 

Video Pazarlama: 2017 için Değerlenebilir İçerik Yaklaşımı

Viral doğası, basit erişilebilirliği ve yapısal değeri sayesinde; video pazarlama 2017 ve ötesinde içerik pazarlaması yaklaşımına dair akıllı bir yol olarak kendini gösterecektir. Video pazarlama; kişisel ve hedef kitleniz üzerinde gerçek bir etkisi olan içeriği yaratmak için kaçınılmaz bir yoldur. Satışları yönlendiren duygular yaratmak için karşılaştırılamaz bir yeteneğe sahiptir. Alıcılar, yaptıkları seçimler hakkında iyi hissetmek isterler ve video pazarlama iyi yapıldığında, bu hissi yaratmada en iyi yoldur.

 

Kaynak: https://goo.gl/R3CtLk    

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}