İş’te Oyunlaştırma! Ve 8 Oyuncu Tipi

Written by Gozde GOKKAYA
22-09-2017

İş’te Oyunlaştırma!

Ve 8 Oyuncu Tipi

 

Kurumsal şirketler, personelini hem kurumlarında tutmak hem de bulundukları departmanlardaki bilgilerini güncellemek için İK departmanlarında çalışmalar yapıyorlar. Personelinizi oflayıp poflayacakları düz eğitim ve anketlerden kurtarıp hem eğlenecekleri hem de dikkat kesilip eğitimlerini ilgiyle yapabilecekleri bir şey bulmalı, bir şey yaratmalıydı! Sonuç: Oyunlaştırma!

 

Global anlamda “Gamification” olarak duyduğumuz Oyunlaştırma, iş yerlerinde çalışanların bilgi dağarcığını taze tutuyor ve kişilerin profilini objektif olarak çıkarıyor. Buna dair, Dominique Mangiatordi’nin bir yazısını okudum, sizlerle paylaşmak istiyorum:

 

Hayatım 3 yıldır gamification üzerine odaklı. 2015’te işletmeler için oyunlaştırma mobil uygulamaların stüdyosunda kurulan Royal App Force'ı (RAF) kurduk. RAF’ı bir CRM yazılım editörüne sattıktan sonra,  onu yeni stüdyomuz ØPP ile yeni bir seviyeye taşıyoruz.

 

Bir satış oyunu(Peak me up), kooperatif proje yönetimi uygulaması(Happyformance), Tinder benzeri networking uygulaması(Seeya) kurduk ve işe alım oyunumuz Hunterz’ı ortaya çıkardık.  Size birkaç ay içinde tanıtacağım bir düşünsel oyun üzerinde çalışmaya başladık.

 

8 farklı ülkede 10 000'den daha fazla oyuncu bize fantastik bir sezgi verdi: kullandığımınız oyun teknikleri üzerindeki davranışları, reaksiyonları, geri bildirimleri. Oyuncu tipleri üzerinde farklı yaklaşımlar ve çalışmalar da çalıştım ve karşılaştığım bütün durumlarda doğruladığım orijinal bir şeyle, the Bartle’s Matrix, her seferinde aynı noktaya geri geldim. Bu modelin kullanım ve suistimallerinin olduğunu biliyorum. Ancak; Richard Bartle'ın 4 ana Oyuncu Türü: Katiller, Başaranlar, Toplumsallaştırıcılar, Kaşifler'den gördüğüm ve tanık olduğum şeye daha yakın başka hiçbir model yoktu.

Çalışanların uygulamamızı kullanmasından, oyunlaştırma workshop’ları ve geri bildirimlerdeki derinlemesine tecrübeyle, oyuncuların/gerçek hayat kişilerinin nasıl düşündüğünü daha iyi anlamamıza yardım edeceği ve bunu tamamlayan daha derin bir kategorizasyon olduğu açık bir şekilde ortaya çıktı.

 

Hızlı Hatırlatıcı: 2 Eksen

İnsanlar, her ne durumda olurlarsa olsunlar 2 eksene göre hareket ederler:

 

İlk Eksen: Uyum Sağlamak yada Kontrol Etmek

Oyuncunun güç seviyesini ölçen, genellikle bir skora ihtiyaç duyan gücü almayı mı isterler? Yada daha çok keşfe ve sosyal etkileşime dayanan ve açık bir kazanım ve puanlamayla daha az ilgisi olan kişiler olarak kendi kendilerine adapte olmaya hazırlar mı?

 

İkinci Eksen: Çevre yada Diğerleri?

Oyuncular kontrol etmek mi istiyorlar yoksa adapte olmak mı? Daha sonra, neyi kontrol etmek yada neye adapte olmak zorundalar? Çevreye göre hareket edebilirler (= oyun, işyeri, günlük rutin...) yada diğerleri üzerinde (= diğer oyuncular, iş arkadaşları, arkadaşlar...)

Bu 2 eksen, 8 açık profille tamamladığımız Bartle’ın tiplerini tanımlar. Hepimiz farklı tiplerin bir karışımıyız, ama oyunlaştırılmış bir bağlamda, hangi profil ortaya çıkarsa genelde onu görmek kolaydır.

 

Grup 1: Savaşçılar

Bartle’ın Öldürücüleri(Killer), diğerlerinin kontrolünü ele almaya isteklidirler(kelimenin tam manasıyla: onlarla savaş). Bu, neden müşterilerim tarafından da daha çok kabul edilen “savaşçı” terimini kullanmamın sebebidir. Savaşçılar, rakipler( bazen sadece kurban) isterler ve gerçekten yarışma ve liderlik skoruyla heyecanlanırlar.

 

Rekabetçi (Oyuncu Tipi F1)

Rekabetçi, -adil- rekabet konusunda takıntılıdır. Hiçbir şey yokken, onu imkanlı kılmaya yarayacak bir çevre yaratacaktır. Kendisinin iyi olduğundan emin olmak için sübjektif performansa izin veren rakiplere ihtiyaç duyar. Rekabetçiler için başarılı kişiler yoktur (bu çok enderdir),objektif yetenek seviyesi sübjektif sıralamadan sonra gelir.

Bu tarz oynanmış oyunlar: bütün sıralamalı oyunlar ve bireysel sporlar, Candy Crush’tan Trivial Pursuit’e, Tenis turnuvalarından kart oyunlarına. Rekabetçiler “doğal” oyunculardır.

Yüksek Derecede Uyumlu Tipler: A1, A2, S1, S2.

 

Öldürücü (F2 Oyuncu Tipi)

Öldürücü sadece tek bir şey ister: kazanmak, ne pahasına olursa olsun. Diğerlerinin üzerinde hissetmeyi ister, kazanan savında bulunmayı garantilemek yada spesifik hedefli bir rakipten daha iyi olduğunu göstermek amacıyla her zaman rekabet arar. Öldürücüleri yönetmek kolay değildir: hile yaparlar, gerçekten bireyseldirler ve güvenilir değiller. Savaşçılar ailesinde ve özellikle çalıştığımız satış takımlarında, Savaşçılar ailesi içersinde Öldürücüler’in %10 ve 15 arasında olduğunu tanımladık. Diğer %85-90’ı ise Rekabetçiler.

Bu çeşit oynanmış oyunlar: açıkça “savaş” ve rakiplerin olduğu herhangi bir oyun: bireysel sporlar, Guitar Hero, Streetfighter, Monopoly, Trivial Pursuit...

Yüksek Derecede Uyumlu Tipler: Hiçbiri. Öldürücüler, gerçekten karşılaştırma oyunu ve savaşma oynamayan Keşifçilerle yada onları “sosyalleştirmeye” çalışacak olan Koçlarla oynamak yada çalışmak konusunda isteksizdirler.

 

Grup 2: Başarıcılar

Bartle’ın Başarıcıları, yeteneklerini geliştirme üzerine odaklanıyor, ne yapıyorlarsa onda daha iyi olmaya çabalıyorlar. İlerleme düzeylerini ölçmek için puan almaya eğilimliler. Amaçlarla ilgili olduğunda, ilerlemeleri başarıya giden yoldur. Çoğu insan – en azından bir kısmı – başarıcıdırlar. Hepimiz (nerdeyse) gelişme kaydetmekten eğleniriz. Yeni adımlar atmak hoşumuza gider. İşte bu, oyunlaştırma projelerinin genellikle ne hakkında olduğudur:  amaçlar ve hedefler, genellikle seviyelere bölme ve bir seviyeden diğerine prosesin puanlanması.

 

Toplayıcı (Oyuncu Tipi A1)

Toplayıcı, ne yapıyorsa onda iyi olmaktan hoşlanır. Aktivite her olursa, onu geliştirmekte isteklidir. İyi bir öğrencidir ve eğitim için bir disiplini anlamayı ve onun gerektirdiği zaman konusunda kabullenicidir. Hedefleri izlemesine  ve herhangi gelişmesini puanlamaya yarayan kişisel değerlendirme araçlarını ve uygulamaları sever. Eğer biri etkinlikleri ve projeleri türetmekten hoşlanıyorsa, o bir toplayıcıdır. Çünkü; amacın finalinin kendisinden çok, gelişimin verdiği zevkten daha çok motive olur.

Oynadıkları oyun çeşitleri: Herhangi “yetenek” gerektiren oyunlar, herhangi bir spor, müzik, yiyecek kursları...

Yüksek Derecede Uyum Sağlayan Tipler: F1, A2, S2.

 

Uzman (Oyuncu Tipi A2)

Uzman sadece gelişmek istemez: O, bir yetenek yada bir disiplinde kusursuz olmayı ister. Bu amacına ulaşmak için gerekli zamanı harcamak için diğer aktiviteleri terk edecektir. Belki en iyi Golf Oyuncusu yada Kamyon Sürücüsü olmayacaktır; ama ilerleyeceği yeri görene kadar limitleri zorlayacaktır. Safkan Uzmanlar gerçekten diğerlerinden kaygılanmazlar. Bu nedenle de ilave bir yol olarak ilerlemelerini sağlamlaştırmak için koçluğa değer verirler. Seviyeler Başarıcılar için birer anahtardır. Uzmanlar, ilerlemelerinde onlara şeffaf bir görünüm veren bariz belli ve objektif seviyeler ararlar. Ayrıca; liderlik tahtasını severler, ama sadece seviyelerini kamçıladığı için.

Bu tür oynanmış oyunlar: Santranç, herhangi “yetenek” oyunu, herhangi bir spor...

Yüksek Derecede Uyumlu Tipler: S2.

 

Grup 3: Sosyalleştiriciler

Sosyalleştiriciler hakkında açık bir yanlışlık var. Bu oyuncular, skorun kendisindense diğer oyuncularla ilgilidir. İyi vakit geçirmek istediklerini yada diğer oyuncularla zengin etkileşimlere sahip olmak istediklerini söylerler. İş oyunlarına gelince, eğer sosyalleştiricileri dinlerseniz, nerdeyse hepsi Koç olma talebinde bulunurlar. Ama aslında, onlar daha çok Rockstarlar’dır.

 

Rockstar (Oyuncu Tipi S1)

Rockstarlar, diğerlerinin kendileri hakkında ne düşündükleri konusunda takıntılıdırlar. Sosyal etki altında ve mümkün olduğu kadar çok insanı memnun etmeyi isterler. Bir klan, kabile, takım ararlar. Facebook paylaşımından sonra elde edeceği Like’ların sayısını tutarlar. Bizim görüş ve deneyimimize göre, en Sosyalleştiriciler Rockstarlardır. Ofiste, her zaman geri bildirim ve onaylanma ararlar. En başarılı Sosyal Oyun teknikleri genelde Rockstar Etkisi üzerine kuruludur. 

Bu tür oyunlar: Facebook, Twitter, Müziksel oyunlar

Yüksek derecede uyumlu tipler: F2, S2.

(Evet, Rockstar bazen manipülasyon ve onaylanmayı karıştırıp Öldürücü ile “uyumlu” olur.)

 

Koç (Oyuncu Tipi S2)

Koçi diğerlerine yardım etmekten, yararlı olduğunu hissetmekten hoşlanır. İşbirliği ve arkadaşlığa değer verirler. Diğer  geliştirmeleri görmeyi, orda yardım etmiş bulunmayı sever. Çoğu sosyalleştiriciler, koç olduklarını iddia ederler. Gerçeklik ve alan deneyimi, bize sosyalleştiricilerin sadece %20 ila 30’unun gerçek koç olduğunu öğretir.

İlgili oynanmış oyunlar: Astroneer, Briq, World of Warcraft

Yüksek Derecede Uyumlu Tipler: F1, A1, A2, S1, E2.

 

GRUP 4 : KAŞİFLER

Son grup da enderdir. Kaşifler; yeni ufuklara, keşiflere, sürprizlere açıktır! Değişimden korkmazlar, onu kucaklarlar. Etrafınıza bakın: insanlar genelde değişikliklere karşı tereddütlüdür. Aynı oyunları oynarlar – yada aynı tür oyunları. Uyarılmadığında, aynı davranışları yinelerler. Keşifçi oyunlar; yaratıcılığı, farklı düşünmeyi ve keşfetmeyi kamçılayan oyunlardır. MineCraft’ı düşünün: keşfetmeye başlamak için skorlara yada açık kurallara gerek yoktur. Kaşifler, Oyunlaştırma editörleri için gerçek bir problemdir: onları memnun etmek gerçekten kolay değildir. Ve bunu yaptığınızda, diğer üç grupla uyumlu olmayan oyunlar yada oyunlaştırılmış araçlar yaratmış olursunuz.

 

Dedektif (Oyuncu Tipi E1)

Kaşif/Dedektif bir çözüm bulucudur. Anahtarları bulması gereken yeni bir durumla karşı karşıya kalmayı sever. Bazen, bu alışılmışın dışına çıkma ve tamamen yeni bir davranışa uyum sağlama anlamına gelir. Dedektifler buna bayılırlar!

Bu tür oynanmış oyunlar: Minecraft, Brain Blast, Problem Çözen Oyunlar

Yüksek Derecede Uyum Sağlayan Tipler: A2

 

Rotacı (Oyuncu Tipi E2)

Rotacılar, kelimenin tam manasıyla Kaşiflerdir. Yeni bölgeler, yeni türler, yeni işler, yeni gıda türlerini keşfetmeyi isterler. Gerçekten, tekrar eden bir görevde yada kapalı ve öngörülebilir bir çevrede kolaylıkla sıkılırlar. Bu, neden World of Warcr gibi oyunlardan hoşlandıklarına cevaptır.

Bu tür oynanmış oyunlar: Mud Races, MineCraft, Starcraft

Yüksek Derecede Uyumlu Tipler: S2.

 

 

Kaynak: https://goo.gl/HYJAfq 

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}