İşletmenizin Sosyal Medyada Dikey Video Paylaşması İçin 5 Sebep

Written by Gozde GOKKAYA
22-08-2017

İşletmenizin Sosyal Medyada Dikey Video Paylaşması İçin 5 Sebep

  

Firmanız sosyal medyadaki paylaşımları için dikey videolar üretiyor mu?

Geçen yıllar boyunca, dikey olarak tutulmuş halde kamerayla kayda alınmış video görüntüleri ve bunların yüklenmesi, resmin her iki yanındaki büyük siyah çubuklar fonunda ve izleyicilerin görüş açısını kapatmasıyla alayla bakıldı.

Fakat, zaman değişiyor.

Burada, 2017’de sosyal medya pazarlamasında neden dikey video kullanılması gerektiğinden ve onun getireceği potansiyel yararlardan bahsedilecek:

 

1.         İnsanlar, telefonlarını doğal olarak dik tutarlar

Bu açık, ama önemlidir.

Akıllı telefonları en temel fonksiyonlarına geri çekersek - kullanıcılara telefon görüşmesi yapma ve bunları cevaplama olanağı verirsek - modern akıllı telefonların tasarımı, onlarca yıldan beri geleneksel telefon geleneğini takip eder; kullanıcının en az yaygara ile konuşup dinleyebilmesi için cihazın dikey olarak tutulması gerekir. Televizyon ve sinema, bu arada - uzun süredir hakim görsel medya - resmin en iyi deneyimi elde etmek için yatay olarak izlenmesini talep ediyor. Akıllı telefonların yapabileceği her şeye rağmen, tarihsel olarak telefonları dikey olarak tutmak ve videoyu yatay olarak görüntülemek şarttır.

İki rekabet dünyası arasında çaresiz kaldık, ama zaman değişiyor.

Bazı kesin gerçekler için, Aralık 2014'ten itibaren Mobil Cihaz Genel Bakış Raporuna(MOVR) baktığımızda; şaşırtıcı olmayan bir şekilde, akıllı telefon kullanıcılarının yaklaşık olarak % 94'ünün telefonlarını dikey olarak tuttuklarını görüyoruz.Son yıllarda mobil olarak kaydedilen video içeriğindeki büyük artışla, şüphesiz dikey cihaz kullanımındaki artış da sürpriz olmadı.

2016’da KPCB Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre; ABD'deki kişiler 2010’da dikey olarak tutulan cihazları kullanarak zamanlarının sadece %5’ini harcarken, şimdi aynı şekilde zamanlarının % 29'unu harcıyorlar. Ve insanlar bu cihazları çoğu görev için dikey olarak tuttuğundan dolayı, mantıklı olarak videoları da o şekilde oynatacaklar.

 

2.         İnsanlar sosyal medyaya en çok mobil üzerinden giriyorlar

Mobil uygulamaların büyük çoğunluğu, sadece kullanıcıların akıllı telefonlarını dikey olarak tuttukları için etkileşime geçeceği varsayımıyla tasarlanmış olmakla kalmayıp, giderek insanların sosyal medyaya en çok zaman ayırdıkları yer haline gelmiştir.

comScore'un 2016 ABD Cross-Platform Geleceği Odaklı Araştırması, sosyal medya kullanımının yaklaşık %80'inin mobil cihazlarda (yalnızca akıllı telefonlarda % 61) gerçekleştiğini gösterdi.

Ayrıca, ABD'de 2018 yılına gelindiğinde, masaüstü ve mobil internet kullanımı arasındaki boşluğun, insanların interneti bilgisayarda yalnızca 40 dakika kullanmaları ile karşılaştırıldığında interneti telefonlarında kullanarak 3 saat 20 dakika harcayacakları tahmin ediliyor.

Bir işletme olarak; içeriğinizin tüketilme biçimi, söz konusu kitleye nasıl en iyi şekilde hitap ediyorsa o şekilde oluşturulması gerekir.

 

3.         Sosyal ağlar, dikey video dostudur.

Dikey videonun sosyal uygulamalarda nasıl görüntülendiğine bakarsak ilginç bir şey görürüz.

 

2017 Şubatında;

 

·             Facebook – Dikey videolar siyah kenarlık olmadan yayınlanır.

·             Instagram - Dikey videolar siyah kenarlık olmadan yayınlanır.

·             Snapchat - Dikey videolar siyah kenarlık olmadan yayınlanır.

·             Twitter - Dikey videolar siyah kenarlık olmadan yayınlanır.

·             Youtube - Cihaz dikey olarak tutulduğunda ve video tam ekran görüntülenirken, uygulamanın Android sürümü siyah kenarları gizlemektedir.

 

Dikey videoyu olumsuz olarak görmek yerine, sosyal ağlar (hatta YouTube bile) bu biçimi benimsiyor. İnsanları manzara modunda sinemaya çekmeden (YouTube'un yaptığı gibi) film yapmaya zorlayacakları bir yol yok, bu nedenle görüntüleme deneyimini (manzara moduna göre daha düşük) o kadar çok olabilir?

İnsanları kızdırmadan(Youtube’un yaptığı gibi), onları manzara modunda video çekmeye zorlayacakları bir yol yok, bu nedenle görüntüleme deneyimini (manzara moduna göre daha düşük) olabildiğince optimal yapmak niye olmasın ki?

Ve başka yararları da var. Canlı video izlemeye gelince, telefonlarını dikey olarak tutan izleyiciler, tepkiler ve yorumlarla doğal bir şekilde etkileşime geçebilirler.

Bir Facebook temsilcisi Marketing Land'e, Ağustos 2016'da dikey videonun 2: 3 oranını Facebook'ta sergilediğini (dikey videoları karelere kırpmaktansa) söyledi: “İnsanların Facebook'ta daha yoğun deneyimler yaşamakta olduklarını biliyoruz, bu nedenle her bir dikey videonun daha büyük bir bölümünü Mobil Haber Kaynağı'nda göstermeye başlıyoruz.”

Facebook, insanların kendi platformunda kalmasını istiyor, bu sebeple de onların ihtiyaçlarına uygun olabilecek ne varsa onları yapıyor.

Instagram, geçen yılki dikey video çıkışıyla da benzer bir düşünceyi paylaşıyor.

Instagram; Stories’i (Ocak 2003'teki 150 milyon kullanıcıyı aşkın övünmesiyle) duyurmak için bir blog yazısında şöyle dedi: "Kare biçimi her zaman kim olduğumuzun parçası oldu ve olacak. Bununla birlikte, anlatmaya çalıştığınız görsel öykü her zaman önce gelmeli ve biz,  paylaşmayı istediğiniz anları sizin istediğiniz şekilde, basit ve eğlenceli hale getirmek istiyoruz."

 

4.         Dikey Video Reklamları Daha İyi Dönüşüyor

Dikey video reklamları da reklamverenler lehine büyüyor - ve kullanıcıların gittikçe artan bir şekilde video kullandıkları yönelim olduğunu anladığınızda, nedenini görürsünüz.

VaynerMedia'daki platform ortaklıklarının başkan yardımcısı Dan Grossman, Mashable’a şöyle demiş: "Bir hikaye anlatımı perspektifinden bakıldığında bu daha heyecan vericidir," ve eklemiş: "Ekranı daha fazla kullanabilirsek, bu kafa karışıklığımızı daha aza indirmiş olduğumuz anlamına gelir. İzleyicinin dikkatini daha fazla çekebiliriz."

Bir başka son dönem gelişmesi – 2017 Ocak ayında instagram hikayeleri için dikey video reklamlarının yayınlanması – instagram, başarılarına açık gözüktü:

"En başından beri, işletmeler ve tüketicilere mümkün olan en iyi deneyimi vermek için Instagram'da reklam yayınlamayı düşünüyorduk. Ve reklam biçimleri de bir istisna değildir. Portre, yayınlar için platformda uzun süredir mevcut ve mobil içeriği tüketen yaygın bir format. "


 

Daha fazla kanıt elde etmek için, sosyal medyada dikey video devrinin öncülüğünü söyleyebilecek Snapchat'a bakın.

Snapchat, 2015 yılında yayıncılara, bir adım önde olarak; tam ekran dikey video reklam tamamlama oranlarının, yatay video reklamlarınkinden 9 kat daha fazla olduğunu bildirdi. 

Şirketin dahili araştırması, aynı zamanda, dikey video reklamların karşılaştırılabilir platformlara kıyasla görsel olarak 2 kat daha fazla görsel ilham aldığını gösteriyor.

"Marka mesajınızla, Snapchatters'ın gerçekte kullandığı gibi telefonunuza uyacak şekilde iletişim kurun."Buna ek olarak, Laundry Service(Çamaşırhane Servisi) CEO'su Jason Stein, geçen yıl başlattıkları LG dikey video reklamlarıyla kısa sürede elde ettikleri başarıyı bildirdi. Adweek'e, Facebook'taki standart kare videolardan 3 kat daha etkili CPM oranları alıyor olduğunu söyledi.

 

5.         Müşterileriniz Üşengeç

Bunu fısıldayın, ama doğru – ve müşteriler olarak biz, hepimiz bunda suçluyuz.

Şöyle düşünün: kullanıcılar, mobil sitelere ve sosyal medya akışına doğru vınladığında, kusursuz bir deneyim umarlar.

Videonuz yatay oynansa ve iyi görüntülenebilirse, pek çok insan telefonunu 90 derece çevirme ve tam ekrana genişletmek için dokunma girişiminde bulunmaz. Tembellik, ama gerçek bu.

Bir pazarlamacı olarak; bu, bir kullanıcının ekranını reklamınızla doldurmayı ve tüm dikkatini olabildiğince etkili şekilde kullanmayı bilmediğiniz anlamına gelir.

Belki de bu nokta, bir yıl New York Times'ın bir video yapımcısı olan ve dikey videoyu araştıran Zena Barakat tarafından özetlenebilir. Birçok insanın, tam ekran modunda yatay videoları izlemek için telefonlarını değiştirmediğini keşfetti.

"Videolar yapan bir kişi olarak, ben ‘onları istediğimiz şekilde görmüyorsunuz!’ gibiydim ve onlar ise, 'umrumda değil!' gibiydi. Telefonu diğer şekilde tutmaktan o kadar çok rahatsızdılar ki telefonlarını ileri ve geri değiştirmeye devam etmek istemiyorlardı.

 

KAYNAK: https://goo.gl/JY21Kp    

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}