Powerpoint 2016 – Morph (Dönüşüm) Geçiş Efekti

Written by Oktay Demirhas
24-08-2017

Morphu sunumlarınızdaki sayfalar arasında yumuşak geçişler yapmanızı sağlayan bir efekt olarak tanımlayabiliriz. 3 tür morph geçişi vardır. Bunlar nesne, sözcük ve karakter geçişleridir.

Morph geçişini kullanmak için en az bir ortak nesnenizin olduğu iki slayt sayfanız olmalıdır. Bu geçişi uygulamanın en kolay yolu yumuşak geçiş yapılmasını istediğiniz sayfayı çoğaltıp, ikinci sayfada dönüşüm geçişini seçtikten sonra iki sayfa arasındaki ortak bir nesneyi başka bir yere taşımaktır. Tabii bu dönüşüm efektini kullanmak için sadece nesnelerin konumunu değiştirmek bu etkili geçişin hakkını vermemeniz anlamına gelebilir. Çünkü morph geçişi, iki sayfa arasındaki nesnenin konumunun değişmesi için kullanılması dışında boyutunun, renginin, dönüşlerinin de değişmesi için kullanılabilir. Burada önemli olan iki sayfada da aynı nesneyi kullanmaktır.

 

Dönüşüm geçişini ister sayfanızı kopyalayarak ister dönüşümünü istediğiniz nesneyi birinci sayfadan ikinci sayfaya kopyalayarak gerçekleştirebilirsiniz. Şimdi basit bir örnekle morphta nesne geçişine göz atalım.

Morph Nasıl Çalışır?

1. 
Öncelikle turuncu arka planlı sayfamıza beyaz renkli bir daire ekledik.

 

2. 
Bir sonraki sayfada bu daireyi biraz büyütüp, rengini maviye çevireceğiz. Bunun için öncelikle sayfamızı Slaydı Çoğalt yaparak kopyalıyoruz. 3. Artık yapacağımız işlemleri kopyaladığımız sayfada gerçekleştireceğiz. Beyaz daireyi büyütüp rengini mavi yapıyoruz.4. Daha sonra kopyaladığımız sayfayı seçip Geçişler sekmesinden Dönüşüm seçeneğini seçiyoruz.


Morph geçişini basitçe böyle gösterebiliriz. Siz de morph geçişini görmek için aşağıdaki videoyu uygulamayı deneyebilirsiniz.Bir diğer örneğimiz ise morphta karakter ve sözcük geçişiyle ilgili:

Morph Geçişinin Olumlu Yönleri

 

  • Sayfalar arası yumuşak geçişler sağlayarak size zamandan tasarruf sağlar.
  • Nesnelerinize animasyon ekleyerek yapacağınız efektleri tek bir tıkla hallettiğinizden, sayfaların içindeki karışıklıklardan kurtulmanızı sağlar.
  • Nesneler dışında sözcükler ve harflerle de oldukça şık, akıcı geçişler sağlar.
  • Sunumlarınızda profesyonel ve ilgi çekici bir görünüm sağlar.

 

 

Morph Geçişinin Olumsuz Yönleri

  • Morph geçişini uygulamanız gereken sayfaları çoğaltmanız gerektiğinden sayfa sayınız artar. Bununla paralel dosya boyutunuz da artar.
  • Sunumuzun bazı anlarında sayfalar arasındaki nesne değişiminin hızlı olmasını isteyebilirsiniz. Fakat bu nesne değişiminin hızlı olması için iki sayfa arasındaki geçiş süresini azaltmanız gerekir. Yani nesne değişimlerinin hızı bağımsız değil, sayfa geçiş süresine bağlıdır.
  • İki sayfa arasında hem nesne hem karakter geçişini aynı anda kullanmanıza izin vermez.
  • Nesnenin türünü değiştirmek için noktaları düzenlemeniz gerekir. Örneğin bir önceki sayfada dikdörtgen olan nesneyi ikinci sayfada daireye çevirirseniz size akıcı bir geçiş sağlamaz.
  • Morph geçişini kullanmanız için Office 365 aboneliğine sahip olmalısınız.

 

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}