Sunumlarınızı Hafife Almayın!

Written by Gozde GOKKAYA
12-09-2017

Sunumlarınızı Hafife Almayın!


 

Hadi, lafı dolandırmadan doğrudan konuya girelim...

 

Teknolojinin dur durak bilmeden ilerlediği bu dijital zamanda, yeterince odaklanmazsak sunumun yavan geldiği hatasına düşebiliriz. Bu yüzden, yüzeysel söylemlere kulak asmayıp, aslında neler olduğuna güvenilir kaynaklardan bakıp  takip etmekte fayda var.

 

Yaşadığımız dijital çağda, insanların dikkat yoğunluğunun kısaldığını gözlemliyoruz. Herhangi bir konuda, onların dikkatini sabit tutmak tabi ki çok kolay değil. Bu yüzden, sunumlar söz konusu olunca, onların dikkatini dijital çağa ayak uyduran yöntemlerle ve araçlarla canlı tutabilirsiniz.

 

“Sunumlar deyince, aklınıza ilk geliyor?” diye sorulursa, cevabınızın PowerPoint olduğunu kesinlikle iddia ediyorum. Geçmişte de şimdi de onu kullanıyoruz. PowerPoint ile anlatmak istediğimizi yazı, görsel, animasyon, giriş – çıkış efektleri vb. kullanarak kendi tarzımızla ifade edebiliyoruz. Aslında, iyi bir sunum hazırlamak deyince varış noktası özgün bir anlatış ve onu yapmanıza imkan veren araçlar, teknolojilerdir. Örneğin, slaytınızda yer alan anlatımınız çok iyi olabilir; ama, Morph Geçiş Efektiyle daha ilgi çekici bir hale gelebilir: https://goo.gl/4gFgoz

 

Sunum becerileriniz, siz keşfederken ve deneyimlerken gelişime açık hale gelir. Hitap ettiğiniz kitlenin dikkatini olabildiğince çekmeniz de aslında bu şekilde mümkündür. Trendlere uygun olarak içeriklerinizi şekillendirmek ve akabinde, onları ulaşmasını istediğiniz adrese iletmek. Bu aşamada, karşımıza sunum teknolojileri çıkıyor.

 

Sunum teknolojileri, PowerPoint’le hazırladığınız sunumların etkisinin ve görünürlüğünün pozitif ivmeyle hedef kitlesine ulaştırılacağının kanıtıdır. Peki bu teknoloji nasıl bir şey?

 

Farz edelim ki PowerPoint ile bir sunum dosyası hazırladınız. İçinde animasyonlar, şekiller, giriş – çıkış efektleri, metin formatları ve efektleri, gömülü video ve audio, tablolar, trigger’lar dediğimiz tetikleyiciler ve hyperlink’ler var. Bu şekliyle dosyanızı online olarak PowerPoint Dönüştürücü’ye yüklüyorsunuz. Burada, PPT sunum dosyanız üstündeki bütün özelliklerle HTML5 slayt şovlara dönüşüyor. Bu yeni formatıyla, yani HTML5 haliyle internet üzerinden sosyal ağlardan paylaşımda bulunuyorsunuz. Böylece, daha etkileşimli bir sistem kullanmış oluyorsunuz ve hedef kitlenizi genişletmiş oluyorsunuz. Sunumunuz dijital çağa uygun bir teknoloji ile global bir adım atıyor. Bütün cihazlarda, mobil cihazlarda da dahil sorunsuz görülebiliyor. Kimsenin elinden mobil cihazların düşmediğini ve en çok onlarda vakit geçirdiklerini düşündüğümüzde, bunun oldukça önemli bir artı özellik olduğunu anlayabiliriz. Sonrasında da sunumunuzu kaç kişinin gördüğünü, bu kişilerin sunumda ne kadar süre kaldıklarını ve hangi slayta odaklandıklarını raporlama sistemi sayesinde belirleyebilirsiniz. Bu bahsettiğim sunum teknolojisi olarak Wowslides’ı kullanabilirsiniz. Hatta kurumsal olarak kullanmak isterseniz, onun için de bir seçeneği var.

 

Şimdi, sıra sizde! 

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}