Veri Bilimi Ve Makine Öğrenmesi Üzerine İzlenmesi Gereken 10 Film

Written by Gozde GOKKAYA
28-12-2017

Veri Bilimi Ve Makine Öğrenmesi Üzerine İzlenmesi Gereken 10 Film


Bazı insanlar, hayatta iki tutkuyla yaşarlar: Veri Bilimi ve Sinema! Eğer böyle biriyseniz; pazartesi sabahı kahvesi üzerinden filmleri analiz etmek, ısınma ritüeliniz olabilir.

Bu yüzden, veri bilimi ve makine öğrenmesiyle alakalı en iyi filmleri bir havuzda toplamak ve önermek hiç de fena olmaz. Tabi, siz de bu listede olmasını istediğiniz filmler için kendi blog yazınızı oluşturabilirsiniz. İşte, önerilen filmler:

 

1-Moneyball

Bu, öngörücü modellemeyle uğraşan herkes için izlenmesi gereken bir film. Billy Bean, Oakland  A’nin beyzbol takımını yetiştirmesi için gelecek sezonda görevlendirilmiştir. Eldeki az parayla, ekonomist Peter Brand’e durumu danışır. Peter da bir şampiyon takımı oluşturmak için, geçmiş verileri ve öngörü tekniklerini kullanır.

 

2-Ex Machina

Gerilimli, büyüleyici ve kolayca merak uyandıran bir film. Eğer makine öğrenmesi ve yapay zeka ilgi alanınıza giriyorsa, 1 saat 48 dakikanızı ziyan etmiş olmazsınız. Film, yapay zeka denkleminin her iki tarafı için de güçlü tartışmalar yapıyor. Bu bilimkurgu klasiği, bir dahi programcı ile bir hafta harcama şansını kazanan 24 yıllık bir kod yazıcısı olan Nathan Isaac’e sahiptir. Nathan, güzel bir robot kızın bedeninin içinde dünyanın ilk yapay zeka sistemini kurmak için bir deney yapar ve gerilim başlar!

 

3-Blade Runner

1982 yapımlı bu film, maceralı gerilimli bir bilimkurgu filmi. Teknolojinin insan toplumu üzerinde varlık, psikolojik ve algılayış açılardan nasıl etki ettiğini sergiliyor. Filmin gücü, karanlık fütüristik bir kent manzarası ve onun felsefi temalarının çarpıcı görsel görüntüleri aracılığıyla türetilmiş olması.

 

4-Her

“Her” filmi, evrimleşmiş gelecek nesile daha yakından bakan bir nevi araç gibi. İnanılmaz, zeki ve ileri derecede gelişmiş bir işletim sistemine sahip yapay zeka hayatınızı yoluna sokuyor. Filmde teknik şekilde ilerlemiyor, bir bilgisayar programının kalbe dokunan yumuşak bir dokusuyla karşılaşıyoruz. Bir veri bilimcisi olarak, insan hayatlarını güzelleştiren bu tip buluşlar deneyimleme ilham verici olabilir. Mesela, bir programcı bir işletim sistemine aşık olabilir mi? En iyisi keşfetmeniz!

 

5-Artificial Intelligence

İnsan ve robotlar arasındaki çizginin oldukça silikleşmesini deneyimlemek şaşırtıcı. Bir makinaya çalışması için gerekli algoritmaları yerine getirmesi mümkündür. Ama, bir makine içine duyguları benzer şekilde yüklemek de mümkün müdür? Bütün dünya çığır açıcı bu keşifle karşılamayı bekler. Bu film, gerçek bir çocuk olmak isteyen ve anne sevgisi arayan robot bir çocuğun öyküsünü bizlere sunuyor.

 

6-Margin Call

Bu filmi izlerseniz, matematiğin ve verinin inanılmaz gücünü deneyimleyeceksiniz. Bu film, finansal sektörde çalışan analist ve veri bilimcilerinin merakını kesinlikle çekecektir. Film, 2008’deki finansal krizin hemen öncesinde bir yatırım bankasında gerçekleşen olayları sergiliyor. Burda; kıdemsiz bir risk analistinin risk modellemesinde, yatırım firmasını finansal felaketin eşiğine götüren bir çatlağı keşfetmesiyle gelişen olaylar anlatılıyor.

 

7-The Imitation Game

Dikkatinizi veriyor musunuz? Bu, bir veri bilimcisi/analist için yüksek derecede tavsiye edilen bir film. Matematiğin, bilgisayar biliminin ve mantıksal düşünmenin inanılmaz gücü yerinde resmediliyor. Daha fazlası yok; ama bu, dünyadaki ilk bilgisayarı yaratılmasıyla ilgili. Alan Turing, ikinci dünya savaşında müttefiklerin savaşı kazanması için Alman enigma kodlarının kırılması üzerine odaklanıyor ve ortaya iddialı bir yapım ortaya çıkıyor.

 

8-21

Veri bilimcileri; matematik, akıldan hesaplamalar ve ölçümlemeler söz konusu olduğunda çılgındırlar. Bu yüzden; bir başka yüksek derecede tavsiye edilen filmlerden biri. Bu, sayılarla arası çok iyi olan 6 MIT öğrencisinin; para kazanmak için bu yeteneklerini Vegas’ta kumarhanede kullanmaya karar vermeleri üzerine bir hikaye. Onları da buna matematik profesörleri yönlendiriyor. Sayıları, kodları kullanarak onlara yol gösterici bir şema yaratıyor.

 

9-The Matrix

1991 yapımlı bu yapım zaten oldukça ses getirmişti. Aslında bu yazıyı okuyan kimsenin bu filmi izlememiş olma ihtimali – bence - yok. İnanılmaz bir bilimkurgu filmi. İzlemeyenler: Matrix’in ne olduğunu filmin sonuna kadar gelmeden bilemeyeceksiniz.

 

10-A Beautiful Mind

Eğer matematiğin gücünden hiç şüphe duyduysanız, o zaman bu filmi izlemelisiniz. 2001 yapım olan bu film, oyun teorisi üzerine devrimci çalışmalarıyla Nobel Ekonomi Ödülünün sahibi olan John Nash’in hikayesidir. Gerçeklikle bağını koparan paranoid şizofreni yüzünden acı çekmiştir. Matematikteki ilgisi ve manevrası, dehşete düşürücü şekilde ilham vericiydi. Bu, gerçekten her akademisyen için ilham verici bir film.

 

Kaynak: https://goo.gl/DY9vnk

 

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}