Veri Bilimi Ve Yapay Zeka Üzerine 10 Popüler Tv Yapımı

Written by Gozde GOKKAYA
03-11-2017

Veri Bilimi Ve Yapay Zeka Üzerine 10 Popüler Tv Yapımı

 

“Tüm yapay zeka gelişimi, insan ırkının sonunu getirebilir.” Stephen Hawking

 

Dünya şimdiye kadarki en iyi teknoloji atılımına doğru hızla ilerliyor. Yapay zekanın, insanları daha fazla güç ve fırsatlarla zenginleştireceği bekleniyor. Fakat; başka bir grup insan da (Stephen Hawking ve Elon Musk da dahil olmak üzere) bunun, dikkatle ele alınmadığı takdirde insanlığın felaketine yol açabileceğini söylüyor.

 

Sanı olarak, bu kadar belirsiz bir geleceği öngörmek için henüz erken. İyi haber şu ki; Google, Microsoft, Baidu gibi şirketler zaten yapay zeka tabanlı ürünler yaratmaya başladı. Günlük hayatlarımızda,  yapay zekanın etkisini yaşamamız o kadar da uzun zaman almayacak.

 

Bu yazıya konu olan infografik bilgileri derleyen yazar, kendi yapay zeka keşfinin tesadüfen “Her” adlı sinema filmiyle başladığını söylüyor. Bu filmi izledikten sonra, öyle çok etkilenmiş ki “Veri Tabanı ve Makine Öğrenmesi Üzerine 10 Film” infografiğini hazırlamış. Belki de 2 saatlik film, iştahını yeterince dizginlememişti.

 

Birkaç gün sonra, “Intelligence” isimli bir televizyon dizisine denk gelmiş. Bundan öyle etkilenmiş ki, o ana kadar izlediği diziler arasında en iyisi olduğunu söylüyor. Daha sonra da buna benzer; veri, teknoloji, sayılar ve yapay zekayla çevrelenmiş bir gelecek dünya düzenini güzelce anlatan birçok yapıma denk gelmiş. İşte; ben de burda sizlerle bunu paylaşmak istiyorum. Aşağıdaki sıralama belirli bir sıraya göre gitmiyor, ama henüz hiçbirini izlemediyseniz “Intelligence” ile başlamanız öneriliyor:

 

·          Numbers (2005 – 2010)

Matematik, doğanın bizimle direk iletişim kurduğu dilidir. Eğer matematiği ilginç buluyorsanız, bu yapımı kaçırmamalısınız. Çevremizdeki şeyler üzerinde matematiğin güçlü etkisini yerinde tanımlıyor. Bir çiçekteki taç yapraklarının sayısı bile matematik sayesinde bilinebilir. Bir veri bilimcisi olarak, matematik bilginizi kullanarak etkileyebileceğiniz şeylerin sayısından esinleneceksiniz.

 

·             Humans (2015 - ... )

Yapay zeka, yeni bir dünya tasarlamak için yolunda ilerlemektedir. Makine öğrenmesindeki derin araştırmalar, aralıksız olarak bu sırrı çözmek için de sürmektedir. Robotikler ve verinin önemli yükselişiyle,  insanoğlu yıkılacağı söylenmektedir. Söylenenden fazlası; bu dizi, insanlığın ve yapay zekanın doğasını yerinde açığa çıkarır. Eğer bu alana yeniyseniz, bu tv dizisi sizin için bir olmazsa olmazdır.

 

 

·             Person of interest (2011- ... )

Bu ustalıklı TV dizisinin olay örgüsü, hükümet tarafından üstlenilen kitlesel güvenlik ve gözetim önlemlerine dayanmaktadır. Potansiyel katilleri ve hatta  önceden kurbanlarını bile tanımlayan bir yapay zeka sistemi yaratıyorlar. Bu dizi, kusursuz olarak yapay zeka sistemlerinin kullanımının artışını haklı çıkarıyor. Burda, mükemmel çalışan ileri yüz tanıma teknolojisini keşfedeceksiniz.

 

·             Intelligence (2014)

İşlenmemiş yani ham veri, teknoloji ile karşılaştığında ne olur? Bu, Intelligence’a öncülük ediyor. Eğer verinin gücüne hala inanmıyorsanız, bu diziyi izlemelisiniz. Bir insanın internete, telefona, uyduya ve diğer her dijital bilgiye direk erişim sağladığında; uçsuz bucaksız  potansiyel verinin temin edildiğini keşfedeceksiniz. Bir veri bilimcisi olarak, veri ve teknolojinin geleceğimizi nasıl idame ettirdiğini görmek ilginç.

 

·             Minority Report (2015 - ...)

Sinir ağları keşfedildikten sonra, bilim adamı yaptıkları eylemleri yakından izlemek için yapay ve insan nöronları üzerinde çok fazla deney yaptı. Bu; bilginin nasıl seyahat ettiğini, anıların nasıl formlandığı gibi şeyleri de içeriyordu. Burda,

bazı çocuklar hafıza gücünü belirli bir dereceye kadar tetikleyen suç öncesi programa girerek geleceği görebiliyorlardı. Sonra güçlerini çevrelerindeki suçları durdurmak için kullanıyorlar.

 

·             Almost Human (2013 – 2014)

Bu, sizi 2048’e götürüyor. Robotların ve insanların uyum içinde yaşadığı, ancak birçok çelişkinin de olduğu bir gelecek. Robotların keşfi, öncelikli olarak savunma amaçları için  yapılmıştır. Burada tam olarak gösterilen şey bu. İnsan ve robotlar, vatandaşları  koruyan bir takım şekillendirir. Robotlar, veri tarafından yönetilir. Bazen, bir sivilin hayatta kalma şansını istatistiksel olarak hesaplar ve buna göre onları korurlar. Hareketleri, kurallar ve mantık çerçevesinde yönlendirilir.

 

·             Battlestar Galactica (2004 - 2009)

Yapay zeka, insanoğluna karşı kötüleşmeye başlarsa ne olur? Bu, robotların ve insanların öfkeli savaşını gösteren harika bir bilimkurgu dizisi. Bu mücadele, insanların karanlık tarafını ve robotların insani yanını açığa çıkarır. Bu, gerçek dünyada insanlar tarafından yüzleşilmiş kalıcı bir tehdittir. Bu yapım Time, Rolling Guide gibi dergilerden prestijli yorumlar almıştır.

 

·             Caprica (2009 – 2010)

Yapay zeka, farklı aşamalarda insan hayatlarını etkileme güce sahiptir. Bu dizinin Battlestar Galactica’dan kaynaklı olduğu düşünülmekte. Ama yine de farklı. Bu film; çarpıcı uzay mekik servisleri, patlamalar ve bazı yüksek sınıf bilim kurgu efektlerinden farklı. Çünkü; kışkırtıcı, cüretkar ve tartışmalı fikirlerle dolu. İnsan dünyasında güçlendirilmiş istihbarat gücünün doğruluğunu kabul meraklı bir analist için mükemmel.

 

·             Black Mirror (2011- ...)

Black Mirror, hayatlarımızı yönlendiren ekran. Eşsiz ve hazırcevap. Bu ekran; akıllı telefonlardan, diz üstü bilgisayarlardan, i-pad’lerden ve diğer dijital cihazlardan geliyor. Bu dizi, akıllıca insanların her günkü rutinine bağlı olan cihazlarla internetin gücünü tanımlıyor. Sosyal medyanın, verinin, internetin, teknolojinin insanoğlunu nasıl etkilediğini gösteriyor.

 

·             Mr. Robot (2015 - ...)

Bu, bir siber güvenlik mühendisinin hikayesi. Bu TV dizisi, dijital bilginin artan gücünü ve güvenlik açığını sergiliyor. Güvenlik, hala teknoloji firmaları için en önemli kaygı. Bu yapım, veri ve teknolojinin yükselen egemenliği üzerine güzelce dokunuyor. Bir analist olarak, bu dizi sizi çeşitli bölümlerde ortaya çıkan durumları düşünmeye zorlar.

 

 

Kaynak: https://goo.gl/2yi1ER

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}