Veri Depolamanın Geleceği Nedir?

Written by Gozde GOKKAYA
26-12-2017

Müşteri çağında yaşıyoruz ve onlar, işletmelerin başarısına ve başarısızlığına karar vermede dijital olarak yetkililer. Sonuç olarak, en meraklı işletmeler artık müşteri saplantılı olmaları gerektiğini ve mümkün olan en iyi müşteri memnuniyetini sağlamaları gerektiğinin farkındalar.

Bu anlayış; iş zekası (BI) kavramını, veri madenciliğini(data mining), büyük verileri(big data) ve ham verileri(raw data) analiz etmek ve daha hızlı, daha etkili iş çözümleri oluşturmak için veri analizini kullanmaya neden oldu.

Her ne kadar iş zekası (BI)  kavramı "yeni" değil olsa da, daha hızlı sonuçlar ve daha fazla uyarlanabilirlik için geleneksel BI ve çevik BI birlikte olmalıdır.

 

Yeni İş Zekası(BI) Dağıtımları Doğrultusunda Müşteri Talebiyle Başa Çıkma

Büyük verileri (birden fazla veri kaynağına hapsolarak müşteriye daha kapsamlı bir bakış açısı kazandıran) ve mevcut geleneksel iş zekası ile çevik iş zekası'nı birleştirerek işletmeler şunları yapabilir:

·             Analitiklerin ve sezgilerin daha güçlü bir sistemini yaratın

·             Tutarlı bir şekilde iç görülerden yararlanın ve daha az zamanda eyleme geçirilebilir veriler oluşturun

·             Büyümeyi ve karmaşıklığı yönetin

·             Müşteri ihtiyaçlarına daha hızlı reaksiyon gösterin.

·             İş birliğini ve önemli yararları geliştirin.

 

VERİ DEPOLAMANIN YENİ BİR TÜRÜ İÇİN SÜRÜCÜ

Aşağıdakilerin de dahil olduğu faktörler tarafından sürülen bu yeni iş zekası dağıtımı için yeni bir tür veri ambarı olmazsa olmazdır:

·             ÇEVİKLİK: Yeni model, sürekli gelişme ve iyileştirme için uyarlanabilir planlamalar yapan görevler arası etkileşim halinde olan iş birliğindeki ekipleri içerir. 

·             BULUT: Bulut, veri taşıma ve çoğaltma olmaksızın farklı kaynaklardan daha fazla veriye erişim sağladığı için veri ambarı geleceğinde önemli bir faktördür.

·             YENİ NESİL VERİ: Nesnelerin interneti (IoT) nedeniyle, gelecek nesil verilerin gerçek zamanlı veriler ve veri akışı da dahil olmak üzere daha da gelişme göstereceği aşikar olsa da önemli gelişmeleri zaten şimdiden de görüyoruz.

 

YENİ VERİ DEPOLAMA, İŞLETMELERİN  PROBLEMLERİNİ NASIL ÇÖZER?

Bu yeni veri depolama çözümleri, canlı verileri önceden depolanmış geçmiş verilerle birleştirerek, gerçek zamanlı veri akışını gerçekleştirmek için işletmelere daha güçlü ve basit araçlar sunar. Çözümün bazıları şunları içerir:

·             VERİ GÖLLERİ: : Hiyerarşik yapılar yerine veri gölleri, ham verileri gerektiği zamana kadar doğal formunda saklanmasına izin veren düz bir mimariye sahiptir.

·             KURULUŞLAR ARASI PARÇALANMIŞ VERİ: Bu, kuruluşlar ve bölümler arasında daha hızlı veri toplama ve analiz sağlar.

·             NESNELERİN İNTERNETİ AKIŞ VERİLERİ: Yine, nesnelerin interneti; müşteriler, işletmeler, bölümler vb. gibi çoklu cihazlar arasında veri paylaşımı ve depolanması gibi konularda önemli bir oyun değiştiricidir.

 

MÜŞTERİLERİN ÇAĞINDA BAŞARILI OLMAK/İŞİ İYİYE GÖTÜRMEK

İŞLETMELER, ÖNCEDEN AYRI OLARAK SARFETMİŞ OLDUKLARI EFORLARI BİRLEŞTİRMELİDİRLER.

Müşteri çağında büyümek ve gelişmek için işletmeler:

- işletme iç görüleri için birbirine bağlı, uyum sağlayan stratejiler yaratmalılar.

- geleneksel iş zekası, çevik iş zekası ve büyük veriler gibi daha önceki ayrı eforları birleştirmeliler

- daha fazla iş birliği ve yeni veri depolama çözümleri yapmalılar

- evrimleştirme yapmalı, geliştirmeli ve ileri iş zekasına uyum sağlamalılar

 

Kaynak: https://goo.gl/hkNzmN

Blog Reviews

{{totalComments}} Comment
{{comment.owner.name}}
{{comment.owner.name}}
{{comment.createdAt | date:"dd/MM/yyyy"}}
{{comment.commentData}}